1000 TL Üzeri Kargo Ücreti Bizden.
Anasayfa Kategoriler Siparişler Sepetim

Kuru Kayısı

Kayısı meyvesi Türkiye'nin Malatya ilinde yetişen besin değeri oldukça yüksek olan bir üründür. Yaş bir şekilde tüketilebilmesinin yanı sıra aynı zamanda kurutularak da uzun bir süre saklanabilir. Besin değerini asla kaybetmeyen kayısıyı istediğiniz her an tüketmeniz mümkündür. Kuru kayısı meyvesinin kurutulma işlemi de besin değerine katkı sunan bir etmendir. Genel olarak A, B,C ve E vitamini içeriğine sahiptir. Bu besinin kurutulması sonucu elde edilen ürün neticesinde gıdanın vitamini muhafaza edilerek en uygun saklama koşullarında beklemeye alınır. 

Kurutulan bu ürün tüketildiği taktirde beden içerisindeki vitaminler ile en iyi şekilde desteklenir. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırmak adına da bir ek gıda görevi görür. Kuru kayısı açlık hissi bastırılması için de çok etkilidir. Malatya kayısısı kalori yakımı açısından çok destekli bir ürün olduğu için birçok diyet listesinde yer edinir. Antioksidan niteliği barındıran kuru kayısının bağışıklığı artırma konusunda da faydalı olması başka bir özelliktir. Gıdanın içerisindeki eyer alan beta-karoten miktarı da oldukça fazladır. Bu madde daha çok A vitamini içeriğine sahiptir. A vitamini özellikle daha çok bedenin görme fonksiyonuna ve üreme fonksiyonuna destek olan bir vitamin türüdür. 

Kuru Kayısı Çeşitleri

Kuru kayısı çeşitleri genel olarak meyvenin kurutulma şekline ve kullanım durumuna göre farklılık gösterir. Bazı kayısılar güneşin etkisi sayesinde kurtulduğu için ismini gün kurusu kayısı olarak nitelendirir. Bu taze meyveler bahçelerden en özenli bir şekilde toplanarak en iyi koşullar altında temizlenir. Temizleme işleminin sonrasında kayısılar güneş ışığına en iyi maruz kalacak şekilde serilir ve kuruması için serilir. Bu kayısılar kuruduğu zaman koyu bir renge bürünür. Daha sonra da steril bir şekilde paketlenip müşterilerin kullanımına sunulur. 

Aynı zamanda mekanik sistemlerin kullanılması sonucu kurutulan kayısılar da bulunur. Bu sistem sayesinde kayısılar hijyenik ortamda kurutulur ve paketlenir. Güneş ışığı tarafından kurumayan kayısılar mevcut kayısı rengini muhafaza eder ve bu nedenle kararma yapmaz. Fakat her iki kayısı meyve türü de en uygun ve hijyenik koşul şartlarında işlem gördüğü için besin değerini asla kaybetmeden muhafaza edilir. Bu durum sonucunda doğru şartlar sağlandığı zaman, uzun süre boyunca saklanabilen ve tüketilmesi mümkün olan sağlıklı gıdaların elde edilmesi mümkündür. Bu tür kuru besin yiyecekleri genel olarak kuruyarak servis esnasında, meyve ya da tatlı sunumunda fark yaratmak isteyen işletme yerlerinde değerlendirilip müşterilere sunulur. 

Bunun yanı sıra hoşaflık olarak kullanılması mümkün olan kuru kayısı çeşitleri de bulunur. Bu kayısılar daha çok mayhoş ve ekşimsi bir tat içerir. Bu tat içeriğine sahip olan hediyelik kayısı ürünlerinin  görünümleri diğerlerine göre farklıdır. Bunun başlıca nedeni ise komposto koşullarına uygun olarak hazırlanmasında kaynaklı olur.

Sunumları İle Fark Yaratan Kuru Kayısılar

Kuru kayısı çeşitleri sunumları açısından oldukça göz dolduran uygun ambalajlar içerisinde müşterilere sunulur. Böylesi özenli hazırlanan gıdalar hem kahvenin hem de çayın yanında atıştırmalık olarak gelen misafirlere özenle sunulan ve özenli bir şekilde hazırlanan yiyecek türüdür. Kuru kayısı çeşitleri genellikle kalp şeklinde veya elips biçiminde sunum tabakları ile servis edilir. Bu tabaklar içerisinde hem dışarı kayısı çeşitleri hem de gün kurusu kayısıları dizili olacak şekilde hazırlanır. Bu ürünlerin tarzı son derece gösterişli ve göz kamaştırıcı olduğu için tüketiciler tarafından çok fazla tercih edilen gıdalardır. Bu yöresel ürünler yalnızca özel davetlerde değil her evinde en gözde kurutulmuş meyve çeşididir. Bizimle görüşerek güvenle kuru kayısı temin edebilirsiniz. 

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size en iyi deneyimi sunmak için 'tüm çerezlere izin verecek' şekilde ayarlanmıştır.