1000 TL Üzeri Kargo Ücreti Bizden.
Anasayfa Kategoriler Siparişler Sepetim

Kuru Kayısı Çeşitleri

Kayısı, besin değeri yüksek olması sebebiyle çok sevilen ve tüketilen bir gıda türüdür. Ülkemizde en çok Malatya ilinde yetişmesinde bilinir. Kayısı yetişmiş olduğu toprağın yapısına ve iklim koşuluna bağlı olarak bazı değişik özelliklere sahiptir. En belirgin başlıca özellikleri ise; kokusu, tadı, boyutu, rengi ve yumuşaklığıdır. Bu değişikliğe neden olması sebebiyle kuru kayısı, genel olarak kendine özgü özelliklere sahip olarak farklı damak tadına da uyum sağlar. Kayısı, ağaçtan koparılmasının ardından besin değerini kolay bir şekilde ve uzun sürece saklayabildiği için meyve suyu ve nektari gibi ürünlerin üretim aşamasında da çok fazla tercih edilerek kullanılır. Fakat sadece bununla sınırlı değildir. 

Kullanım ömrünü çok daha uzun olabilmesi için kurutulur, daha kolay ve uygun koşullar altında muhafaza edilir. Bunların yanı sıra kayısının kurutulmasının daha pek çok avantajı bulunur. Sadece temmuz ayı için değil, yılın her ayında kolaylıkla ulaşılması mümkün olan bir gıdadır. Bu durum sonucunda kilo ve paket halinde satışa sunulan yöresel ürünler, gerek pratik gerekse keyifli bir deneyim olanağı sunar. Kesinlikle mevsim koşullarının değişiminde etkilenmeyen kuru kayısılar, istenildiği an komposto veya reçel gibi gıdaların yapımı için de kullanılır ve şeker ihtiyacın kolayca karşılanmasına katkı sunar. 

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Malatya kayısısı özellikle sindirim sistemini daha iyi çalıştırdığı için bu yönüyle dikkat çeker. Bu durum sonucunda en çok diyet lifleri oranının fazla olması etki eder. Kuru Kayısı kabızlığı birebir etki eder. Fakat çok fazla tüketildiği anda da ishale neden olabilir. Bu nedenle tüketim miktarını çok aşmamaya özen göstermek gerekir. Öğünlerde önce 2 ila 3 adet kuru kayısı, genellikle şu ile birlikte tüketildiği an iyi bir etkiye neden olabilir. Bolca demir içeriğine sahip olması açısından anemi veya farklı bir adıyla kansızlık tedavisinde kullanımı oldukça yaygındır.

 Bakır değeri de yüksek olduğu için dengeli bir ruh halinde oluşmasına etki eder. Bunun yanı sıra kırmızı kan hücresinin üretiminin çoğalmasını destek sağlar. Kuru kayısı, bol miktarda potasyum içeriğine sahiptir. Bu özelliği nedeniyle hem kalp hem de damar sağlığının korunmasına yardım eder. Ritim bozukluğu hastalığına da çok iyi gelir. Kas gelişimine katkılı olduğu için çocuklara küçük yaştan itibaren yedirildiği taktirde çok etkili olur. Yüksek magnezyum içeriğine sahip olan gün kurusu kayısı, kan basıncını en iyi şekilde dengeler ve yüksek tansiyonun düşmesine çok etki gösterir. İçerisinde şeker yer almadığı için ve glisemik indeksi oldukça düşük olduğundan dolayı kan şekerini asla yükseltmez. 

Hediyelik Kuru Kayısı İle Sevdiklerini Mutlu Edin

Oldukça fazla antioksidan içeriğine sahip olan kayısı, vücudu hem toksin hem de istenmeyen ögelerden kurtarmak için oldukça fazla etkiye sahiptir. Hediyelik kuru kayısı misafirliğe giderken çok anlamlı ve çok özel bir ürün olabilir. Aynı zamanda taze kayısıya göre daha çok sodyum ve potasyum içerdiğinden dolayı hücre içi ve hücre dışı şu seviyesinin dengesini de düzenlemeye yardım eder. Bolca besin kaynağı ve düşük bir kalori yapısına sahip olması nedeniyle sağlıklı beslenme denildiği zaman ilk akla gelen ürünlerden bir tanesidir. 

Gelişim çağında olan çocuklar ve farklı pek çok hastalığın tedavisi için de çok yararlı olduğu için kullanımı yaygındır. Genel olarak hava almayan paketlerde içeriği ile tüketime sunulan kuru kayısı çeşitlerini hediye olarak misafirliğe gittiğiniz evlere götürebilirsiniz. Böylesi faydalı ve yararlıdır gıdayı evinizden eksik etmeyerek tüketmeniz mümkündür. Bizimle görüşerek kuru kayısı temin edebilirsiniz. 

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size en iyi deneyimi sunmak için 'tüm çerezlere izin verecek' şekilde ayarlanmıştır.