1000 TL Üzeri Kargo Ücreti Bizden.
Anasayfa Kategoriler Siparişler Sepetim

Kuru Kayısı Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Genel olarak kükürtleme işlemine maruz kalmadan, güneşin sıcaklığında ya da doğal yollarla kurutulduğu için daha farklı bir renge benzeyen gün kurusu kayısı, mineral açısından çokça zengin bir gıdadır. Bütün kuru kayısı çeşitleri gibi cildi güzelleştirmenin yanı sıra dişlerin sağlıklı bir yapıda kalmasına da katkı sağlar. A vitamini deposuna sahip olduğu için göze parlaklık hissi verir, görme gücünün artmasına neden olur, antioksidanlı bir yapıya sahip olduğu için kansere karşı güçlendirici bir etkiye sahiptir. Lifli bir yapıda olduğu içinde sindirim sisteminin rahat bir şekilde çalışmasına katkı sunar. Yüksek magnezyum değeri açısından kan basıncını dengede tutar ve yüksek tansiyonun düşmesine yardım eder. 

Başka bir çeşidi ise yaprak kuru kayısı türüdür. C vitamini değerinin yüksek olmasının yanı sıra tüm yıl boyunca rahat bir şekilde atıştırmalık olarak tüketilebilir. Yaprak kuru kayısı, daha çok hoşaf ve bu tür benzeri yiyecekleri yapımında çok sık tercih edilerek kullanılır. Yöresel ürünler olarak tüketilen kayısı süt ve yoğurtla da ekşi ama farklı bir tat oluşturmasından ziyade beraber tüketileceği gıdanın besin değerinin artmasına neden olarak daha çok lezzet sunar. Ekşi kayısı, hoşaflık kayısı ve yarma  kayısı gibi yöreden yöre başka isimlerle de anılması mümkündür. 

Kuru Kayısının Sunduğu Faydaları

Malatya kayısısı içeriğindeki A vitamini sayesinde özellikle cilt sorunlarına çok iyi gelmesiyle anılır. Hücrelerin yenilenmesine etki sunduğu için egzama ve güneş yanığı gibi cilt problemlerinde çok tercih edilir. Görme yetisine destek olup göz hastalığına karşı bir koruma sağlanmasının yanı sıra gözün parlak olmasına destek olur. Gelişim evresindeki çocuklarda daha çok görülen ateşli hastalıklar için koruyucu bur özellik sunar. Kuru kayısı, vücut ısısının düşmesine destek olur. Vücut ısısının yükseldiğini anladığınız anda 3 ila 4 adet kuru kayısı tüketildiği taktirde ısıda yavaşça bir düşme meydana gelir. Aynı zamanda mide, kalp, karaciğer ve sinir hastalıkları için de güçlendirici bir niteliğe sahiptir. Kuru kayısı yalnızca bu besin değerleri ile sınırlı kalmaz. Bu özel besin aynı zamanda C,E ve K vitamini ,sodyum ve çinko içerir.

Kuru Kayısı Fiyatları

Tüketilen pek çok doğal gıda gibi kayısı kurulunun fiyatı da genel olarak çeşidi, miktarı ve içeriğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Farklı fiyat aralığına sahip olan gün kurusu, şekerpare ve yaprak kuru kayısı çeşitlerine kolayca ulaşmanız çok mümkündür. Damak zevkinize uygun olarak tercih edebileceğinizin yanı sıra hediyelik kayısı da alabilirsiniz. Kilitli paket şeklinde satın aldığınız ve nem oranı oldukça düşük olan kuru kayısıyı, tüketmeye başladığınız andan itibaren paketin kilidini yenide kapalı bir şekilde sakladığınız uzunca bir süre bu şekilde muhafaza etmeniz kolay olur. 

Kuru kayısı eğer ki serin ve kuru bir ortamda saklanıyor ise bozulma ihtimali çok düşük olur. Nemli bir bölge genelindeyseniz de hava geçirmeyen bir saklama kabı, streç film, vakumlu poşet veya bir kavanoz içerisinde de saklayabilirsiniz. Kuru havaya sahip bir bölgedeyseniz, bez bir torba içerisinde saklamanız halinde kuru kayısının ömrü de uzar. Bez torbası ara sıra havalandırdığınız taktirde ürünlerin tadında ve kokusunda bir değişiklik oluşmaz. Dört mevsim boyunca sofrada yer edinen kuru  kayısı, istediğiniz her an tüketilebilecek bir şifa deposudur. Sevdiklerinize hediye olarak ikram edeceğiniz bu ürün onları bir hayli mutlu etmeye yarar.  Bu sayede hafif, sağlıklı ve organik bir hediye alternatifi sunmuş olursunuz. Sitemizden bu ürünlere ulaşabilirsiniz. 

.

 

 

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size en iyi deneyimi sunmak için 'tüm çerezlere izin verecek' şekilde ayarlanmıştır.